fbpx
Winners 2022

Winners 2022

DISFMF WINNERS 2022

Winners of the 11th DISFMF

1. Best International Short Film
Bardo: A Rogue and Peasant Slave, Directed by Michael B Clifford, Drama, UK, 22min, 2021

2. Best Director
Emmanuel Tenenbaum, Free Fall, Drama, Ireland, 19min, 2021

3. Best LGBTQ
Punch Line, Directed by Becky Cheatle, Drama-Comedy-LGBTQ, Ireland, 10min, 2022

4. Best Music Video
La Madeleine, Directed by Richard Lennon, Music Video, Ireland, 6min, 2021

5. Best Horror
All Alone Here, Directed by Callum Patrick O’Brien, Horror-Fantasy, Ireland, 15min, 2022

6. Best Comedy
Background Story, Directed by Ron Baranov, Comedy-Drama, Israel, 9min, 2019

7. Best Animation
Candlelight, Directed by Scott Newton, Animation, UK, 7min, 2021

8. Best Sci-Fi
Connected, Directed by Daniele Guarnera, Sci-Fi, Italy, 15min, 2022

9. Best Score/ Music
Darc Mavid, Da Capo-The Town of Music, Directed by Darc Mavid, Musical-Comedy, Germany, 25min, 2022

10. Best Student
When She Was Good, Directed by Margarita Milne, Drama, UK, 20min, 2021

11. Best Irish Short
Sweet Wort, Directed by Michael Philip Reid, Comedy-Drama, Ireland, 24min, 2022

12. Best Actor
Minjoon Sung, Sound of Summer Gone, Directed by Youngkwang Park, Drama, South of Korea, 26min, 2022

13. Best Actress
Sarah Ridgeway, Bardo: A Rogue and Peasant Slave, Directed by Michael B Clifford, Drama, UK, 22min, 2021

14. Best Documentary
Hunger Ward, Directed by Skye Fitzgerald, Documentary, USA, 40min, 2022

 

 

Official Selection 2022

Official Selection 2022

2022 Official Selection of Short Films

Official Selection 2022

10, Autumn Street, Directed by Theo Herghelegiu, Comedy-Drama, Romania, 2022, 26min
Cleaner, Directed by Edwin Mullane, LGBTQ-Drama, Ireland, 2021, 15min
Candlelight, Directed by Scott Newton, Animation, UK, 7min, 2022
All Alone Here, Directed by Callum Patrick O’Brien, Horror-Fantasy, Ireland, 15min, 2022
Connected, Directed by Daniele Guarnera, Sci-Fi, Italy, 15min, 2022
Encore, Directed by Laura Carroll, Drama, Ireland, 22min, 2022
Shadowban, Directed by Shane W. Brennan, Horror, Ireland, 10min, 2022
The Soup, Directed by Arief Khoirul Alim, Animation, Indonesia, 3min, 2021
Roses in The Night, Directed by Pencho Kunchev, Animation, Bulgaria, 10min, 2019
Hardboiled, Directed by Peter Sluszka, Animation, USA, 28min, 2021
Bardo: A Rogue and Peasant Slave, Directed by Michael B Clifford, Drama, UK, 22min, 2021
Transmission, Directed by Caitriona Ni Mhurchu & Jason Byrne, Documentary, Ireland, 12min, 2022
Sound of Summer Gone, Directed by Youngkwang Park, Drama, South of Korea, 26min, 2022
Flush, Directed by James Aaron Prenderville, Comedy, Ireland, 10min, 2021
Concrete Angels, Directed by Maria Strozynska & Rafael Contreras Zapata, Documentary, Ireland, 9min, 2022
Tempvs, Directed by Jason Branagan, Horror, Ireland, 13min, 2022
Foxglove, Directed by Michael-David McKernan, Drama-LGBTQ, Ireland, 14min, 2021
Living the Hospitality Lifestyle, Directed by Fabio Ciccarelli, Documentary, Ireland, 5min, 2022
Saturday, Directed by Brian Dunster, Music Video, Ireland, 4min, 2022
Hunger Ward, Directed by Skye Fitzgerald, Documentary, USA, 40min, 2022
Throw Your Heart Over First, Directed by Mark McAuley, Drama, Ireland, 8min, 2021
Confessional, Directed by Donal O’Dea, Drama, Ireland, 14min, 2022
Dubidha (Dilemma), Directed by Pradhumna Mishra, Drama, Nepal, 20min, 2022
Mopped in their Tracks, Directed by Georgia Rao-Williams, Animation, Ireland, 5min, 2022
The Other Half, Directed by Asmaa El Mouttaki, Social-Drama, Morocco & US, 15min, 2019
Sweet Wort, Directed by Michael Philip Reid, Comedy-Drama, Ireland, 24min, 2022
La Madeleine, Directed by Richard Lennon, Music Video, Ireland, 6min, 2021
Awake in the Dark, Directed by Laura Sheeran & Kate Finegan, Drama, Ireland, 10min, 2022
The Consequences of Breaking the Heart – An Irish Folk Tale, Directed by Shaun O Connor, Music Video, Ireland, 5min, 2021
The Commuterments, Directed by André Parra, Animation, Ireland, 2min, 2022
I Can’t Escape Her, Directed by Ed Ifeanyichukwu, Music Video, Ireland, 6min, 2022
Different, Directed by John Farrelly, Drama-Romance-LGBTQ, Ireland, 20min, 2022
Our Time, Directed by Áindréas Aingeal Fallon Verbruggen, Docudrama, Ireland, 2 min, 2022
Free Fall, Directed by Emmanuel Tenenbaum, Drama, Ireland, 19min, 2021
Da Capo-The Town of Music, Directed by Darc Mavid, Musical-Comedy, Germany, 25min, 2022
Te Lloré un Río (I cried you a river) -Maná & Christian Nodal, Directed by Antonio Roma, Music Video, Mexico, 4min, 2022
Hightail, Directed by Jenny Lee-Gilmore, Drama, Canada, 13min, 2022
Saoirse, Directed by Sinead Ralston, Drama, Ireland, 12min, 2022
Mr Sun, Directed by Oonagh Quinn, Drama, Ireland, 15min, 2022
Repeat, Directed by Roisin Clothier, Animation, Ireland, 2min, 2022
The Last Comedy Club on Mars, Directed by Fergus Keane, Documentary-Comedy, Ireland, 10min, 2021
You Are Better Than You Think, Directed by Valeria Patarushina, LGBTQ-Documentary, Ireland, 5min, 2022
Barter, Directed by Ziba Karamali & Emad Arad, Drama, Iran, 20min, 2021
Ellie, Directed by Fernando Bonelli, Drama, Spain, 19min, 2022
The Banishment, Directed by Yılmaz Özdil, Drama, Turkey, 20min, 2022
Home, Directed by Tom Lynch, Docudrama, Ireland, 4min, 2022
Steppin Up!, Directed by Peadar O’ Briain, Drama, Ireland, 13min, 2021
Thirst, Directed by Manolo Marcenó, Sci-Fi, Ireland, 13min, 2022
Zoom Dates, Directed by Nichole Harris & Christina McMahon, Comedy, Ireland, 9min, 2022
Tears of an Exile (Deora an Deoraí), Directed by Pierre Yves O’Reilly, Documentary, Ireland, 6min, 2022
Medea, Directed by Feifei Zhong, Drama, China, 13min, 2022
Wallpaper, Directed by Fabien Oman & Philip Kidd, Comedy-Drama, Ireland, 14min, 2022
Tadhg, Directed by Caoimhe Butterly, Documentary, Ireland, 11min, 2022
Veils, Directed by Erika Nakayama, Drama-LGBTQ, Japan, 18min, 2021
Rum & Raisin, Directed by Steven McKenna, Drama, Ireland, 17min, 2021
Hush, Directed by Emilie Beck, Drama, Norway, 25min, 2022
Not Quite Dead (Yet), Directed by Adrian O’ Connell, Musical-Comedy, Ireland, 6min, 2021
Frequency, Directed by Aleksander Szeser, Horror-Sci-Fi, Poland, 16min, 2022
Generation Mind, Directed by Eric Boadella, Music Video, USA, 5min, 2022
Punch Line, Directed by Becky Cheatle, Drama-Comedy-LGBTQ, Ireland, 10min, 2022
Down to You, Directed by Seán Kelly, Music Video, Ireland, 8min, 2021
Oisín, Directed by Alba Fernandez, Drama-LGBTQ, Ireland, 22min, 2022
Queer Parivaar, Directed by Shiva Raichandani, Drama-Musical-LGBTQ, UK, 27min, 2022
Al-Sit, Directed by Suzannah Mirghani, Drama, 20min, Sudan, 2020
Junture, Directed by Stu Teehan, Drama, Ireland, 9min, 2021
Lydia, Directed by Damien Lumsden, Horror, Ireland, 9min, 2020
Background Story, Directed by Ron Baranov, Comedy-Drama, Israel, 9min, 2019
Streets of Fury, Directed by Aidan McAteer, Animation, Ireland, 5min, 2019
Debutante, Directed by Kamila Dydyna, Drama, Ireland, 18min, 2021
Happy Birthday Dear, Directed by Ilyes Bensalem, Drama, Ireland, 5min, 2022
Imbas Foronai, Directed by Shane Serrano, Drama-Art, Ireland, 15min, 2021
Kai o Berge, Directed by Marie Surae, Music Video, Lebanon, 5min, 2021
Where Have You Been, Directed by Colman Hayes, Drama, Ireland, 9min, 2021
A Bitter Pill, Directed by Keith O’Grady, Drama, Ireland, 15min, 2021
At the Strawberry Stand, Directed by Gerald Gerhard Pribek & Marc Weber, Comedy, Austria, 6min, 2020
Forerunner, Directed by Kevin Bennett & Dave Thorpe, Documentary, Ireland, 18min, 2021
Swissman Is Getting Ready for You, Directed by Sampo Lenzi, Commercial Advert Switzerland, 1min, 2021
I Am an Island, Directed by Damian Draven, Drama-Thriller, Ireland, 12min, 2021
Rhove – Jungle, Directed by Peter Marvu, Music Video, Italy, 3min, 2021
The Little Drummer Boy, Directed by John Gray, Drama, USA, 10min, 2021
When She Was Good, Directed by Margarita Milne, Drama, UK, 20min, 2021
Off Your Head, Directed by Gianlorenzo Albertini, Drama, UK, 28min, 2021
The Small Steps, Directed by Al Butler, Documentary, Ireland, 18min, 2021
Pick Me Up-Stela Boțan, Directed by Nadia Oliveira, Music Video, Romania, 4min, 2021
The Universal Institution of Soul Management, Directed by Daria Dănilă, Sci-Fi, Romania, 14min, 2022

Official Selection 2021

Official Selection 2021

Official Selection 2021

We are happy to announce the selection for 2021 and it’s time to get back to the cinema. We will keep you posted about the programmes and events.

Eloise Lou, Directed by Marc Baradat, 23min, Drama, France, 2021
The House With One Man, Directed by Dan Tudor, 30min, Comedy, Romania, 2021
Graindelavoix: Saint Anthony’s Fire, Directed by Sebastian Pańczyk, 7min, Music Video, Poland, 2020
The Blactor, Directed by Rukiya Bernard, 13min, Drama, Canada, 2021
As Simple As That, Directed by Luciana Bitencourt, 19min, Comedy-Drama LGBTQ, Brazil, 2021
Anna, Directed by Kristina Rushiti, 13min, Drama, Albania, 2020
Afterlife, Directed by Daniel Butler, 15min, Horror, Ireland, 2019
Heated-A Sauna Session, Directed by Katharina Bischof, Comedy-Drama, 19min, Germany, 2021
Crooked, Directed by Lochlann Dowd, Comedy, 6min, Ireland, 2020
Acceptance-Nicole Faccio, Directed by Blanca Ninwen, Documentary, 16min, UK, 2021
Vlada Goes To London, Directed by Arti Savchenko, 22min, Drama, Israel, 2020
Golf-Tee Shot, Directed by Zeff Lawless, 13min, Comedy, Ireland, 2020
Looking For Freedom, Directed by Aurelie Gauthier, 2min, Animation, Ireland, 2020
Breton, Directed by Christophe Switzer, 20min, Drama, France, 2020
Bockity Town, Directed by Jack O’Flynn, 5min, Music Video, Ireland, 2021
Oh, Baby!, Directed by Stephen McKeon, 16min, Horror, Ireland, 2021
Trustfall, Directed by Stefan David Witts, 11min, Documentary, Norway, 2021
Mam’s Old Chair, Directed by Sheena Walsh, 2min, Animation, Ireland, 2021
The Sound of Waves, Directed by John Avarese, 11min, Drama, USA, 2021
Soft Rain, Directed by Sacha Goedegebure, 7min, Animation, Singapore, 2021
Hum, Directed by Maureen OConnell, 10min, Drama, Ireland, 2020
June, Directed by Dwayne Cameron, 15min, Sci-Fi Drama, New Zealand, 2021
Troubled Times, Directed by Jared Crowelle, 27min, Drama, USA, 2020
Navozande, The Musician, Directed by Reza Riahi, 15min, Animation, France, 2020
I Got Your Letter, John Bauer, Directed by Noel Brady, 12min, Drama, Ireland, 2020
Lips & Tips, Directed by Christian Koch, 30min, Horror, Germany, 2021
Shifting Sands, Directed by Liam Halligan, 15min, Drama, Ireland, 2020
180 Degrees, Directed by Jenn McGuirk, 7min, Drama, Ireland, 2021
The Dog, Directed by Hugh O’Neill, 1min, Comedy, Ireland, 2021
Gajra, Directed by Vineet Sharma, 19min, Drama, India, 2021
Xylella Fastidiosa – The Apocalypse of Salento, Directed by Paola Ghislieri, 14min, Documentary, Italy, 2020
Tartuffe, Directed by Patrick Regis, 6min, Comedy, UK, 2021
Wormhole In The Washer, Directed by Paireac Keane, 18min, Comedy, Ireland, 2020
Room 217, Directed by Srwsht Abarash, 15min, Thriller-Drama, Iraq, 2021
Spell It Out in Neon, Directed by Tammy Minoff, 12min, Comedy, USA, 2021
The Path Less Paved, Directed by Colin Jones, 9min, Documentary, Canada, 2020
Visitors, Directed by Kenichi Ugana, 16min, Horror, Japan, 2021
Post-Credits Scene, Directed by Conor Donoghue, 4min, Music Video, Ireland, 2021
Gloaming, Directed by Sean Clancy, 7min, Sci-Fi Drama, Ireland, 2020
Acheron, Directed by Tommy Creagh, 16min, Drama, Ireland, 2021
Farmers, Directed by Tim Carlier, 18min, Sci-Fi Comedy, Australia, 2021
High Stakes and Hotdogs, Directed by Jonas Robstad Nielsen & Magnus Axelsen, 17min, Comedy, Denmark, 2021
Chicken Out, Directed by Richard Keane, 15min, Comedy, Ireland, 2021
Draped In A Dragon, Directed by Jeremias Nussbaum, 8min, Comedy, France, 2021
Every Limerence Helps, Directed by Bebhinn Naughton, 9min, Comedy, Ireland, 2021
Final Deathtination, Directed by Marika Tamura, 2min, Animation, Japan, 2021
Where The Stars Don’t Go Out, Directed by Gerri Pavloff, 12min, Comedy Drama, Latvia, 2021
Tears to the Sea, Directed by Luciana Webber Baseggio & Emma Smith, 15min, Drama, Brazil & Ireland, 2021
B(w)oke, Directed by Shane Connellan, 7min, Drama, Ireland, 2021
A Man In Chain, Directed by Alireza Mirasadollah, 22min, Documentary, UK, 2021
April 9th , Directed by Tom Pigot, 19min, Drama, Ireland 2020
The Bright Fire, Directed by Zoe Zou, 15min, Drama, China, 2021
Where Still Waters Lie, Directed by Adam O’Keeffe, 19min, Horror, Ireland, 2020
A Short Horror Film, Directed by Sau Dachi, 15min, Comedy Horror, Ireland, 2021
Yesterday’s Wardrobe, Directed by Colm Scully, 2min, Animation, Ireland, 2020
Sunny Afternoon, Directed by Rickie O’Neill, 6min, Drama Comedy, Ireland, 2021
Barry, Directed by John Robert Brown, 5min, Comedy, Ireland, 2020
The Lucky Man, Directed by Laoisa Sexton, 15min, Comedy, Ireland, 2020
Stray, Directed by Sinead O’Loughlin, 15min, Drama, Ireland, 2019
Vedas, Directed by Hassan Jafari Dariush, 20min, Drama, Iran, 2020
Hunger, Directed by Mack Dollard, 9min, Horror, Ireland, 2020
The Yellow Dress, Directed by Deborah Grimes, 15min, Drama, Ireland, 2020
In Between Lands, Directed by Laura Griffin, 16min, Documentary, Ireland, 2021
Family Tree, Directed by Emmet O’Brien, 9min, Animation Ireland, 2020
The Cure, Directed by Gordon Hickey, 14min, LGBTQ Drama Action, Ireland, 2020
The Lost Pig, Directed by Ciaran Crudden, 19min, Drama, Ireland, 2021
Barriers, Directed by Fiach Kunz, 13min, Drama Thriller, Ireland, 2020
(AB)Normal, Directed by Miguel Parra, 13min, Comedy Drama, Spain, 2021
Timonia, Directed by Alexey Belkin & Vsevolod Aljokhin, 8min, Music Video, Russia, 2020
Road Games, Directed by Aleksander Szeser, 12min, Thriller, Poland, 2020
Incubus, Directed by Maria Fiorentini, 14min, Drama, Ireland, 2021
Transmission, Directed by Carleton Rodgers, 15min, Sci-Fi Drama Comedy, Ireland, 2021
Leave to Remain, Directed by Rémy Bazerque, 11min, Comedy, UK, 2020
The Dead Hands of Dublin, Directed by Leo Crowley, 8min, Animation Thriller, Ireland, 2020
2 Down, Directed by Sam Farage, 7min, Music Video, Finland, 2020
Disconnected, Directed by Suhail Tatari, 22min, Drama, India, 2020
Fucking Lonely, Directed by Kayla Arend, 4min, Music Video, USA, 2020
Made With Love, Directed by Chloé Robichaud, 2min, Animation Advert, Canada, 2020
The Rope, Directed by Boris Dobrovolskiy, 30min, Drama, Russia, 2017
La Domenica Delle Salme, Directed by Lucian Alexandrov, 5min, Music Video, Romania, 2020

2020 Winners

We would like to say thank you to all the filmmakers that have submitted they’re films…, selected and not selected. One day before the festival started the Cineworld Cinema in Dublin have closed down so it looks like we made the best decision to have the festival online and FesthomeTv was the best choice for us. 162 films was a lot of work but we just wanted to keep up with your expectations and the standard of your films, because what makes a good festival? Yes…good films. We just hope for better times next year, and please everyone stay safe.

The 2020 winners are.

Best International Short Film
Divertimento, Directed by Keyvan Sheikhalishahi, 30min, Drama-Mystery, 30 min, France, 2020

Best Director
Alexandre Singh, The Appointment, 20min, Horror, UK, 2019

Best Script
Noel Fuzellier, Mars Colony, Directed by Noel Fuzellier, 35min, Drama-SF, France, 2019

Best Music Video
Darkness, Directed by Yury Yarushnikov, 3min, Music Video, Russian Federation, 2020

Best Horror
Household Demons, Directed by John Gray, 9min, Horror, USA, 2020

Best Comedy
Home Wreckers, Directed by Joe Ferrera, 11min, Comedy, UK, 2019

Best Animation
Gon, The Little Fox, Directed by Takeshi Yashiro, 28min, Animation, Japan, 2019

Best Sound Design
Karim Shaker, Efímera “Ephemeral”, Directed by Paco Peregrín, 3min, Experimental, Spain, 2016

Best Score/Music
Kaspar Kaae, Isa, Directed by Christian Prener and Jens Langkjaer, 10min, Drama, Denmark, 2020

Best Student
Summit of Solitude, Directed by Andreas Bacher, 33min, Drama, Austria, 2020

Best Irish Short
In Orbit, Directed by Katie McNeice, 17min, Drama, Ireland, 2019

Best Actor
Mark McCullough, Alina, Directed by Rami Kodeih, 25min, Drama, USA, 2019

Best Actress
Laia Manzanares, Planet Earth Calling Ana, Directed by Fernando Bonelli, 20min, Drama, Spain, 2019

Best Documentary
12000 Km, Directed by Erik Nylander, 28min, Documentary, Sweeden, 2019

2020 Nominations

Best International Short Film
Thank You!, Directed by Maria Shulgia, 15min, Comedy-Drama, Russian Federation, 2020
Stroke Of Midnight, Directed by Niclas Ribbarp, 14min, Drama, Sweeden, 2018
#keepdistance, Directed by Roman Gonther, 31min, Drama, Germany, 2020
Cheyenne, Directed by Gerard Corporon, 19min, Drama, France, 2019
Planet Earth Calling Ana, Directed by Fernando Bonelli, 20min, Drama, Spain, 2019
The Priest, Directed by Michael Vukadinovich, 17min, Dark Comedy-Drama, USA, 2019
A Hand Full Of Rust, Directed by Conor Chandler Simpson, 10min, Drama, USA, 2020
Pipo And Blind Love, Directed by Le Gourrierec Hugo, 13min, France, Fiction-Music Video, 2019
The Dinner Guest, Directed by Dale Griffiths Stamos, 14min, Drama, USA, 2017
Avernus, Directed by Simon Ross, 11min, Drama, UK, 2020
The Train Catching Championships, Directed by Luke Flanagan, 10min, Drama, UK, 2020
Between Two Worlds, Directed by Setha Mongkhoun, 15min, Drama, Lao People’s Democratic Republic, 2020
Mars Colony, Directed by Noel Fuzellier, 35min, Drama-SF, France, 2019
About Us, Directed by Ruxandra Ghitescu, 16min, Drama, Romania, 2020
Divertimento, Directed by Keyvan Sheikhalishahi, 30min, Drama-Mystery, 30 min, France, 2020
Manasanamaha, Directed by Deepak Reddy, 17min, Comedy, India, 2020
Alina, Directed by Rami Kodeih, 25min, Drama, USA, 2019
Signal, Directed by Hengjun Li, 25min, Drama, China, 2019
Khisa (pocket), Directed by Raj Pritam More, 16min, Drama, India, 2020
Kleen, Directed by Shannon Van Metre, 15min, Drama, USA, 2019
Marie, Directed by Yudi Zhang, 15min, Drama-LGBTQ, USA, 2020
I Lived A Life With You, Directed by Elena Martínez Santos, 15min, Drama-LGBTQ, Spain, 2019

Best Director
Conor Chandler Simpson, A Hand Full Of Rust, 10min, Drama, USA, 2020
Gerard Corporon, Cheyenne, 19min, Drama, France, 2019
Michael Vukadinovich ,The Priest, 17min, Dark Comedy-Drama, USA, 2019
Noel Fuzellier, Mars Colony, 35min, Drama-SF, France, 2019
Keyvan Sheikhalishahi, Divertimento, 30min, Drama-Mystery, 30 min, France, 2020
Rami Kodeih, Alina, 25min, Drama, USA, 2019
Hengjun Li, Signal, 25min, Drama, China, 2019
Martin Clark, Jealous Alan, 16min, Comedy, UK, 2019
Eamonn Murphy, A Better You, 16min, Drama-SF, Ireland, 2019
Raj Pritam More Khisa (pocket), 16min, Drama, India, 2020
Katie McNeice, In Orbit, 17min, Drama, Ireland, 2019
Alexandre Singh, The Appointment, 20min, Horror, UK, 2019
Niels Bent, Kaifala,19min, Drama-Thriller, France, 2019

Best Script
Henrik Norman, Stroke Of Midnight, Directed by Niclas Ribbarp, 14min, Drama, Sweeden, 2018
Katie McNeice, In Orbit, Directed by Katie McNeice, 17min, Drama, Ireland, 2019
Dale Griffiths Stamos, The Dinner Guest, Directed by Dale Griffiths Stamos, 14min, Drama, USA, 2017
Keyvan Sheikhalishahi, Divertimento, Directed by Keyvan Sheikhalishahi, 30min, Drama-Mystery, 30 min, France, 2020
Noel Fuzellier, Mars Colony, Directed by Noel Fuzellier, 35min, Drama-SF, France, 2019
Nora Mariana Salim, Alina, Directed by Rami Kodeih, 25min, Drama, USA, 2019
Deepak Reddy, Manasanamaha, Directed by Deepak Reddy, 17min, Comedy, India, 2020

Best Music Video
Dermot Kennedy: Giants, Directed by Oriol Puig, 3min, Spain, Music Video, 2020
James Arthur feat. Travis Barker – You, Directed by Timon Birkhofer, 4min, Music Video, Germany, 2019
Waiting For Me-Madame Gandhi, Directed by Misha Ghose, 3min, Music Video, USA, 2020
Siffler, Directed by François Narboux, 4min, Music Video, France, 2018
Darkness, Directed by Yury Yarushnikov, 3min, Music Video, Russian Federation, 2020
Limbo, Directed by Saskia Dixie, 3min, Music Video, UK, 2019
Funky Cha, Directed by Kirill Kuzin, 4min, Music Video, USA, 2020
I Don’t Want To Stay, Directed by Jérémy Engel, 5min, Music Video, France, 2020
Wasted, Directed by Denys Shchukin, 4min, Music Video-Animation, Ukraine, 2020
Let’s Stay Miserable Together, Directed by Pamela Claire, Co-director Mischa Baka, 4min, Music Video, Australia, 2020
Golden Legs, Directed by Spencer Davies, 3min, Music Video, USA, 2019
Mountain, Directed by Gabriel Thomas Ayache, 4min, Music Video-Animation, Israel, 2019

Best Horror
Household Demons, Directed by John Gray, 9min, Horror, USA, 2020
Ghost in The Machine, Directed by Craig Griffith, 11min, Horror-SF, UK, 2020
OverKill, Directed by Alex Montilla, 15min, Horror, USA, 2019
As The Devil Drives, Directed by Callum Patrick O’Brien, 19min, Horror, Ireland, 2019
The Raven, Directed by Damian Draven, 13min, Horror, Ireland, 2019
Zombies2020, Directed by Jack Barton, 6min, Comedy-Horror, Australia, 2020
The Appointment, Directed by Alexandre Singh, 20min, Horror, UK, 2019

Best Comedy
Best Friends, Directed by Craig Talbot, 5min, Comedy, UK, 2020
Keep Out Of Reach Of Children, Directed by Cal McGhee, 12min, Drama-Comedy, Ireland, 2019
Autumn Never Dies, Directed by Chris Quick, 25min, Comedy, UK, 2020
Everything Looks Better In The Sunshine, Directed by Jonathan Farrelly and Mark Smyth, 13min, Comedy, Ireland, 2019
Les Monstres, Directed by Leslie Carles, 16min, Comedy, France, 2019
Jealous Alan, Directed by Martin Clark, 16min, Comedy, UK, 2019
Home Wreckers, Directed by Joe Ferrera, 11min, Comedy, UK, 2019
The Life Of Bella, Directed by Andri Már Enoksson, 16min, Drama-Comedy, Iceland, 2020

Best Animation
The Bird & The Whale, Directed by Carol Freeman, 7min, Animation, Ireland, 2018
Gon, The Little Fox, Directed by Takeshi Yashiro, 28min, Animation, Japan, 2019
In the Land of the Flabby Schnook, Directed by Francis Gelinas, 6min, Animation, Canada, 2020
Bolero Station, Directed by Rolf Brönnimann, 10min, Animation, Switzerland, 2020
Oxygen, Directed by Rocky Grispen and Violette Belzer, 11min, Animation, Belgium, 2020
The Voyage, Directed by Jessica Patterson, 3min, Animation, Ireland, 2020
Twin Trees, Directed by Emmanuel Ollivier, 4min, Animation, France, 2020
My World, Directed by Daniel Poschinger, 4min, Music Video-Animation, Austria, 2019
Obits, Directed by Alix Lambert and Manual Cinema, 6min, Animation, USA, 2019

Best Sound Design
Household Demons, Directed by John Gray, 9min, Horror, USA, 2020
Efímera “Ephemeral”, Directed by Paco Peregrín, 3min, Experimental, Spain, 2016
A Hand Full Of Rust, Directed by Conor Chandler Simpson, 10min, Drama, USA, 2020
Alaraph, Directed by Guust Mulder, 17min, Netherlands, Fiction/Fantasy, 2018
The Appointment, Directed by Alexandre Singh, 20min, Horror, UK, 2019
Oxygen, Directed by Rocky Grispen and Violette Belzer, 11min, Animation, Belgium, 2020
Bolero Station, Directed by Rolf Brönnimann, 10min, Animation, Switzerland, 2020
In the Land of the Flabby Schnook, Directed by Francis Gelinas, 6min, Animation, Canada, 2020
Ghost in The Machine, Directed by Craig Griffith, 11min, Horror-SF, UK, 2020
Escape, Directed by Edward R. Gutierrez, 3min, Animation, USA, 2020
The Last Pizza, Directed by Gert Kombate, 7min, Comedy-Action, China, 2019
The Way the Future Was, Directed by Raphael Kryszek, 24min, Drama-SF, USA, 2018

Best Score/Music
A Hand Full Of Rust, Directed by Conor Chandler Simpson, 10min, Drama, USA, 2020
Chris McLoughlin, The Bird & The Whale, Directed by Carol Freeman, 7min, Animation, Ireland, 2018
Emer Kinsella, In Orbit, Directed by Katie McNeice, 17min, Drama, Ireland, 2019
Chris Anderson, Circus Sam, Directed by Rayner Wang, 31min, Drama-Family, Japan, 2019
Ross Euan Davidson, Deus Otiosus (The Idle God), Directed by Mat Braddy, 17min, Drama-SF, UK, 2020
Denis Chartrand, In the Land of the Flabby Schnook, Directed by Francis Gelinas, 6min, Animation, Canada, 2020
Kaspar Kaae, Isa, Directed by Christian Prener and Jens Langkjaer, 10min, Drama, Denmark, 2020
Matthijs Kieboom, Gabriël, Directed by Paul Haans, 13min, Drama, Netherlands, 2020
Nathan Bell, I Don’t Do This For Love, I Do This For Love – Nathan Bell On Tour, Directed by John Dower, 12min, Documentary, UK, 2020
Martin Kohlstedt, Martin Kohlstedt – Strom (Chapter II) Directed by Patrick Richter, 16min, Documentary, Germany, 2018

Best Student
Bringing Home The Blubber, Directed by Molly Adams, 20min, Documentary, UK, 2019
Summit of Solitude, Directed by Andreas Bacher, 33min, Drama, Austria, 2020
Clara’s Room, Directed by Pippa Molony, 3min, Experimental-Drama, Ireland, 2020
Starry Night, Directed by Emma Smith, 14min, Drama, Ireland, 2019
Fight Back, Directed by Loren Trabelsi, 19min, Drama, Israel, 2019
Tyrant, Directed by Barbara Mones, 9min, Animation, USA, 2018
J-1, Directed by Emmi Shockley, 17min, USA, 2020

Best Irish Short
Wine Lake, Directed by Platon Teodoris, 10min, Drama, Ireland-Australia, 2019
Her Name Was Emily, Directed by Eoin McGovern, 4min, Drama, Ireland, 2020
The Cancer Monster, Directed by Michael Costello, 15min, Drama, Ireland, 2020
Loose Thread, Directed by Adam Wiliam Cahill, 26min, Drama, Ireland, 2019
The Ferry, Directed by Niall McKay, 25min, Drama, Ireland, 2019
Three Brothers Two, Directed by Craig Moore, 29min, Drama, Ireland, 2020
The Secret Box-The Rice Of Paperboy, Directed by G.S. Leitgeb, 10min, Adventure-Mystery, Ireland, 2019
A Better You, Directed by Eamonn Murphy, 16min, Drama-SF, Ireland, 2019
In Orbit, Directed by Katie McNeice, 17min, Drama, Ireland, 2019
Day In The Sun, Directed by Ciaran Crudden, 15min, Drama, Ireland, 2019

Best Actor
Dmitry Lysenkov, Thank You!, Directed by Maria Shulgia, 15min, Comedy-Drama, Russian Federation, 2020
Kushagra Shah, Bully, Directed by Adhip Iyer, 24min, Drama, India, 2020
Jörg Pauly, #keepdistance, Directed by Roman Gonther, 31min, Drama, Germany, 2020
Sam Crane, The Appointment, Directed by Alexandre Singh, 20min, Horror, UK, 2019
Patton Oswalt, The Priest, Directed by Michael Vukadinovich, 17min, Dark Comedy-Drama, USA, 2019
Trung Ho, The Forest, Directed by Nguyen Viet Anh, 17min, Drama, Viet Nam, 2020
Kris Hitchen, The Train Catching Championships, Directed by Luke Flanagan, 10min, Drama, UK, 2020
Theo Van de Voorde, Mars Colony, Directed by Noel Fuzellier, 35min, Drama-SF, France, 2019
Bogdan Giurgica, Ionuț and Călin, Directed by Sorin Poamă, 18min, Drama-LGBTQ, Romania, 2018
Seán T. O’Meallaigh, A Better You, Directed by Eamonn Murphy, 16min, Drama-SF, Ireland, 2019
Mark McCullough, Alina, Directed by Rami Kodeih, 25min, Drama, USA, 2019
Seamus O’Rourke, Day In The Sun, Directed by Ciaran Crudden, 15min, Drama, Ireland, 2019
Evan Williams, Tempest Desert, Directed by Talita Maia, 18min, Drama, USA, 2020

Best Actress
Alia Shawkat, Alina, Directed by Rami Kodeih, 25min, Drama, USA, 2019
Amy Russ, I See You Now, Directed by Tara Gadomski, 11min, Drama, USA, 2020
Sara Hagno, Stroke Of Midnight, Directed by Niclas Ribbarp, 14min, Drama, Sweeden, 2018
Fay Burwell, Home, Directed by Hsieh Meng Han, 15min, Drama, UK, 2020
Laia Manzanares, Planet Earth Calling Ana, Directed by Fernando Bonelli, 20min, Drama, Spain, 2019
Susie Redmond, Loose Thread, Directed by Adam Wiliam Cahill, 26min, Drama, Ireland, 2019
Huan Wang, Signal, Directed by Hengjun Li, 25min, Drama, China, 2019
Katie Chang, A HandFull Of Rust, Directed by Conor Chandler Simpson, 10min, Drama, USA, 2020
Iris Simpson, Remember When, Directed by Molly Moloney, 10min, Drama-Romance, Australia, 2020
Molly Leland, The Dinner Guest, Directed by Dale Griffiths Stamos, 14min, Drama, USA, 2017
Machita Daly, Marta, Directed by Benoît Verdier and Julien Verdier, 6min, Drama, France, 2019
Torrey DeVitto, Divertimento, Directed by Keyvan Sheikhalishahi, 30min, Drama-Mystery, 30 min, France, 2020
Eva Morris, The Cancer Monster, Directed by Michael Costello, 15min, Drama, Ireland, 2020
Carolyn Goodyear, Home Wreckers, Directed by Joe Ferrera, 11min, Comedy, UK, 2019
Ellery Sprayberry, Circus Sam, Directed by Rayner Wang, 31min, Drama-Family, Japan, 2019

Best Documentary
Retribution, Directed by John Foley, 20 min, Documentary, Ireland, 2019
When Mom Is Gone, Directed by Zeynep Gulru Kececiler, 29min, Documentary, Turkey, 2020
The Wise Fool, Directed by Geraldine Carr, 31min, Documentary, Canada, 2020
12000 Km, Directed by Erik Nylander, 28min, Documentary, Sweeden, 2019
Gringo Mike, Directed by Lorraine Harton, 18min, Documentary, Ireland-Peru, 2020
Martin Kohlstedt – Strom (Chapter II) Directed by Patrick Richter, 16min, Documentary, Germany, 2018
Marginalized Nation, Directed by Francisco Alberto Galán S., 16min, Documentary, Colombia, 2020
Facing the Distance, Directed by Ginger Port and Emma Olson, 12min, Documentary, USA, 2020
Bringing Home The Blubber, Directed by Molly Adams, 20min, Documentary, UK, 2019