fbpx
Winners 2021

Winners 2021

2021 Winners 

Best International Short Film
The Rope, Directed by Boris Dobrovolskiy, 30min, Drama, Russia, 2017

Best Director
Farmers, Directed by Tim Carlier, 18min, Sci-Fi Comedy, Australia, 2021

Best LGBTQ
As Simple as That, Directed by Luciana Bitencourt, 19min, Comedy-Drama LGBTQ, Brazil, 2021

Best Music Video
Graindelavoix: Saint Anthony’s Fire, Directed by Sebastian Pańczyk, 7min, Music Video, Poland, 2020

Best Horror
Lips & Tips, Directed by Christian Koch, 30min, Horror, Germany, 2021

Best Comedy
Wormhole in The Washer, Directed by Paireac Keane, 18min, Comedy, Ireland, 2020

Best Animation
Soft Rain, Directed by Sacha Goedegebure, 7min, Animation, Singapore, 2021

Best Student
Vlada Goes to London, Directed by Arti Savchenko, 22min, Drama, Israel, 2020

Best Documentary
A Man in Chain, Directed by Alireza Mirasadollah, 22min, Documentary, UK, 2021

Best Sound Design
Gorilla Post, The Dead Hands of Dublin, Directed by Leo Crowley, 8min, Animation Thriller, Ireland, 2020

Best Score/Music
Karl Steven, June, Directed by Dwayne Cameron, 15min, Sci-Fi Drama, New Zealand, 2021

Best Actor
Gerry Cannon, Acheron, Directed by Tommy Creagh, 16min, Drama, Ireland, 2021

Best Actress
Keeya King, The Blactor, Directed by Rukiya Bernard, 13min, Drama, Canada, 2021

Best Irish Short
Barriers, Directed by Fiach Kunz, 13min, Drama Thriller, Ireland, 2020

Nominations 2021

Nominations 2021

Few hours left until the festival is starting, if you are attending please see some information bellow.
Each film selected have two free passes to all the screenings and events. If you can’t attend, the free passes can be given to someone else, friends, crew, family etc.
Access at the events only with the Covid-19 Vaccine Certificate.
Tickets only online, unfortunately can’t be to many of us in the cinema because of restrictions we are limited to 60% of the capacity and because of this we are short on volunteers. Some programmes are almost sold out and we are sorry if people are left behind.
Once in the Cinema please come and say hello, tell us if you are the Director or the Producer of any film selected, otherwise we won’t be able to recognise you with a mask on.
Will have a short Q & A after each screening, with the Director & Producer from each film.
All the pubs and restaurants are closing down at 11pm so the networking party will be at The Sugar Club on Sunday along with the awards ceremony and live music with Jeremy Angel. 

Here are the nominations for 2021

Best International Short Film

The Blactor, Directed by Rukiya Bernard, 13min, Drama, Canada, 2021
Breton, Directed by Christophe Switzer, 20min, Drama, France, 2020
June, Directed by Dwayne Cameron, 15min, Sci-Fi Drama, New Zealand, 2021
Gajra, Directed by Vineet Sharma, 19min, Drama, India, 2021
Room 217, Directed by Srwsht Abarash, 15min, Thriller-Drama, Iraq, 2021
Farmers, Directed by Tim Carlier, 18min, Sci-Fi Comedy, Australia, 2021
Vedas, Directed by Hassan Jafari Dariush, 20min, Drama, Iran, 2020
(AB)Normal, Directed by Miguel Parra, 13min, Comedy Drama, Spain, 2021
The Rope, Directed by Boris Dobrovolskiy, 30min, Drama, Russia, 2017
Eloise Lou, Directed by Marc Baradat, 23min, Drama, France, 2021

Best Director

Breton, Directed by Christophe Switzer, 20min, Drama, France, 2020
June, Directed by Dwayne Cameron, 15min, Sci-Fi Drama, New Zealand, 2021
Gajra, Directed by Vineet Sharma, 19min, Drama, India, 2021
Room 217, Directed by Srwsht Abarash, 15min, Thriller-Drama, Iraq, 2021
Farmers, Directed by Tim Carlier, 18min, Sci-Fi Comedy, Australia, 2021
The Rope, Directed by Boris Dobrovolskiy, 30min, Drama, Russia, 2017
Eloise Lou, Directed by Marc Baradat, 23min, Drama, France, 2021
Wormhole in The Washer, Directed by Paireac Keane, 18min, Comedy, Ireland, 2020
Stray, Directed by Sinead O’Loughlin, 15min, Drama, Ireland, 2019
Barriers, Directed by Fiach Kunz, 13min, Drama Thriller, Ireland, 2020

Best LGBTQ

As Simple as That, Directed by Luciana Bitencourt, 19min, Comedy-Drama LGBTQ, Brazil, 2021
The Cure, Directed by Gordon Hickey, 14min, LGBTQ Drama Action, Ireland, 2020

Best Music Video

Graindelavoix: Saint Anthony’s Fire, Directed by Sebastian Pańczyk, 7min, Music Video, Poland, 2020
Bockity Town, Directed by Jack O’Flynn, 5min, Music Video, Ireland, 2021
Post-Credits Scene, Directed by Conor Donoghue, 4min, Music Video, Ireland, 2021
Timonia, Directed by Alexey Belkin & Vsevolod Aljokhin, 8min, Music Video, Russia, 2020
2 Down, Directed by Sam Farage, 7min, Music Video, Finland, 2020
Fucking Lonely, Directed by Kayla Arend, 4min, Music Video, USA, 2020
La Domenica Delle Salme, Directed by Lucian Alexandrov, 5min, Music Video, Romania, 2020

Best Horror

Afterlife, Directed by Daniel Butler, 15min, Horror, Ireland, 2019
Oh, Baby!, Directed by Stephen McKeon, 16min, Horror, Ireland, 2021
Lips & Tips, Directed by Christian Koch, 30min, Horror, Germany, 2021
Visitors, Directed by Kenichi Ugana, 16min, Horror, Japan, 2021
Where Still Waters Lie, Directed by Adam O’Keeffe, 19min, Horror, Ireland, 2020
Hunger, Directed by Mack Dollard, 9min, Horror, Ireland, 2020

Best Comedy

Wormhole in The Washer, Directed by Paireac Keane, 18min, Comedy, Ireland, 2020
Spell It Out in Neon, Directed by Tammy Minoff, 12min, Comedy, USA, 2021
High Stakes and Hotdogs, Directed by Jonas Robstad Nielsen & Magnus Axelsen, 17min, Comedy, Denmark, 2021
Chicken Out, Directed by Richard Keane, 15min, Comedy, Ireland, 2021
Draped in A Dragon, Directed by Jeremias Nussbaum, 8min, Comedy, France, 2021
Every Limerence Helps, Directed by Bebhinn Naughton, 9min, Comedy, Ireland, 2021
The Lucky Man, Directed by Laoisa Sexton, 15min, Comedy, Ireland, 2020
Leave to Remain, Directed by Rémy Bazerque, 11min, Comedy, UK, 2020
The House with One Man, Directed by Dan Tudor, 30min, Comedy, Romania, 2021

Best Animation

Looking for Freedom, Directed by Aurelie Gauthier, 2min, Animation, Ireland, 2020
Navozande, The Musician, Directed by Reza Riahi, 15min, Animation, France, 2020
Family Tree, Directed by Emmet O’Brien, 9min, Animation Ireland, 2020
The Dead Hands of Dublin, Directed by Leo Crowley, 8min, Animation Thriller, Ireland, 2020
Made with Love, Directed by Chloé Robichaud, 2min, Animation Advert, Canada, 2020
Soft Rain, Directed by Sacha Goedegebure, 7min, Animation, Singapore, 2021

Best Student

Mam’s Old Chair, Directed by Sheena Walsh, 2min, Animation, Ireland, 2021
Final Deathtination, Directed by Marika Tamura, 2min, Animation, Japan, 2021
Vlada Goes to London, Directed by Arti Savchenko, 22min, Drama, Israel, 2020
Heated-A Sauna Session, Directed by Katharina Bischof, Comedy-Drama, 19min, Germany, 2021

Best Irish Short

Acheron, Directed by Tommy Creagh, 16min, Drama, Ireland, 2021
April 9th, Directed by Tom Pigot, 19min, Drama, Ireland 2020
Barry, Directed by John Robert Brown, 5min, Comedy, Ireland, 2020
Stray, Directed by Sinead O’Loughlin, 15min, Drama, Ireland, 2019
The Yellow Dress, Directed by Deborah Grimes, 15min, Drama, Ireland, 2020
The Lost Pig, Directed by Ciaran Crudden, 19min, Drama, Ireland, 2021
Barriers, Directed by Fiach Kunz, 13min, Drama Thriller, Ireland, 2020
Transmission, Directed by Carleton Rodgers, 15min, Sci-Fi Drama Comedy, Ireland, 2021
Hum, Directed by Maureen OConnell, 10min, Drama, Ireland, 2020
I Got Your Letter, John Bauer, Directed by Noel Brady, 12min, Drama, Ireland, 2020
Shifting Sands, Directed by Liam Halligan, 15min, Drama, Ireland, 2020

Best Documentary

Acceptance-Nicole Faccio, Directed by Blanca Ninwen, Documentary, 16min, UK, 2021
Trustfall, Directed by Stefan David Witts, 11min, Documentary, Norway, 2021
Xylella Fastidiosa – The Apocalypse of Salento, Directed by Paola Ghislieri, 14min, Documentary, Italy, 2020
A Man in Chain, Directed by Alireza Mirasadollah, 22min, Documentary, UK, 2021
In Between Lands, Directed by Laura Griffin, 16min, Documentary, Ireland, 2021

Best Sound Design

Dick Reade & Richard Wills, June, Directed by Dwayne Cameron, 15min, Sci-Fi Drama, New Zealand, 2021
Stephen McKeon, Oh, Baby!, Directed by Stephen McKeon, 16min, Horror, Ireland, 2021
Dick Reade
Diyary Salih, Room 217, Directed by Srwsht Abarash, 15min, Thriller-Drama, Iraq, 2021
Nick Pierone, Spell It Out in Neon, Directed by Tammy Minoff, 12min, Comedy, USA, 2021
Sanders Houtman & Nick van Noort, Final Deathtination, Directed by Marika Tamura, 2min, Animation, Japan, 2021
Mohammad Zamansani, Vedas, Directed by Hassan Jafari Dariush, 20min, Drama, Iran, 2020
Gorilla Post, The Dead Hands of Dublin, Directed by Leo Crowley, 8min, Animation Thriller, Ireland, 2020

Best Score/Music

Graindelavoix: Saint Anthony’s Fire, Directed by Sebastian Pańczyk, 7min, Music Video, Poland, 2020
Liam McCabe, Afterlife, Directed by Daniel Butler, 15min, Horror, Ireland, 2019
Daniel Walsh, Looking for Freedom, Directed by Aurelie Gauthier, 2min, Animation, Ireland, 2020
Karl Steven, June, Directed by Dwayne Cameron, 15min, Sci-Fi Drama, New Zealand, 2021
Jan Morgenstern, Soft Rain, Directed by Sacha Goedegebure, 7min, Animation, Singapore, 2021
Saba Alizadeh, Navozande, The Musician, Directed by Reza Riahi, 15min, Animation, France, 2020
Patrick O’Connor, Wormhole in The Washer, Directed by Paireac Keane, 18min, Comedy, Ireland, 2020
Jack Troisi, Farmers, Directed by Tim Carlier, 18min, Sci-Fi Comedy, Australia, 2021

Best Actor

Dwayne Cameron, June, Directed by Dwayne Cameron, 15min, Sci-Fi Drama, New Zealand, 2021
Zheer Faraidoon, Room 217, Directed by Srwsht Abarash, 15min, Thriller-Drama, Iraq, 2021
Sachin Khedekar, Gajra, Directed by Vineet Sharma, 19min, Drama, India, 2021
Kieran Thomas McNamara, Farmers, Directed by Tim Carlier, 18min, Sci-Fi Comedy, Australia, 2021
Mohammad Hossin Latifi, Vedas, Directed by Hassan Jafari Dariush, 20min, Drama, Iran, 2020
Alexey Maslodudov, The Rope, Directed by Boris Dobrovolskiy, 30min, Drama, Russia, 2017
Barry John Kinsella, Hum, Directed by Maureen OConnell, 10min, Drama, Ireland, 2020
Gerry Cannon, Acheron, Directed by Tommy Creagh, 16min, Drama, Ireland, 2021
Shane Connellan, B(w)oke, Directed by Shane Connellan, 7min, Drama, Ireland, 2021
Fiach Kunz, Barriers, Directed by Fiach Kunz, 13min, Drama Thriller, Ireland, 2020
Elliot James, Wormhole In The Washer, Directed by Paireac Keane, 18min, Comedy, Ireland, 2020
Sean J. Smith, Hunger, Directed by Mack Dollard, 9min, Horror, Ireland, 2020

Best Actress

Keeya King, The Blactor, Directed by Rukiya Bernard, 13min, Drama, Canada, 2021
Xhoana Karaj, Anna, Directed by Kristina Rushiti, 13min, Drama, Albania, 2020
Sarah James, June, Directed by Dwayne Cameron, 15min, Sci-Fi Drama, New Zealand, 2021
Shely Nave, Vlada Goes To London, Directed by Arti Savchenko, 22min, Drama, Israel, 2020
Marie Mullen, Stray, Directed by Sinead O’Loughlin, 15min, Drama, Ireland, 2019
Vivien König, Lips & Tips, Directed by Christian Koch, 30min, Horror, Germany, 2021
Carolyn Bracken, April 9th, Directed by Tom Pigot, 19min, Drama, Ireland 2020
Samantha Lester, Spell It Out in Neon, Directed by Tammy Minoff, 12min, Comedy, USA, 2021
Laoisa Sexton, The Lucky Man, Directed by Laoisa Sexton, 15min, Comedy, Ireland, 2020
Saija Lentonen, 2 Down, Directed by Sam Farage, 7min, Music Video, Finland, 2020

Jeremy Engel live at The Sugar Club

Jeremy Engel live at The Sugar Club

Jeremy Engel will be performing live at The Sugar Club on the 10th of October at 20:30 before the awards ceremony.

With his captivating voice and intimate storytelling, Jeremy Engel has a unique way of touching listener’s hearts. Inspired by the likes of Leonard Cohen and Damien Rice, the French born, Dublin based singer/songwriter creates deeply evocative songs. With fluid guitar playing and adventurous soundscapes, Jeremy has proven himself to be the rare artist capable of perfectly capturing listeners’ emotions. Jeremy was born in Normandy, France, and spent much of his life traveling around Europe while working as an interpreter for the United Nations. As a result, he gained the broad perspective that would come to define his songwriting. Somewhere along the way, he fell in love with Irish culture, and settled down there in 2006. After many long nights in pubs absorbing traditional Irish music and Guinness , he decided to embrace his life long dream of becoming a songwriter in his own right. In early 2020, Jeremy emerged with his debut single ‘I Don’t Want To Stay.’ Accompanied by a gorgeous video, the song’s raw emotion served as the perfect introduction to a talented new artist. He has never made music for films but filmmakers can always contact him, of course to discuss. 

Jeremy was nominated here last year at DISFMF for The Best Music Video. You can see the video below.  If you want to follow Jeremy please click the links.

Instagram Facebook Website Spotify

I Don’t Want To Stay – Jeremy Engel (reviewed by Dave Franklin)

If folk music is about depth and delicacy and indie music excels at accessibility and infectiousness, then it is safe to say that I Don’t Want To Stay, the debut release from Jeremy Engel, walks a perfect line between the two camps. The folk vibes are perfect for such a sensitive song. On the surface, it seems to be about leaving a relationship, about moving on about and looking to the future rather than the past. But given that, at least some of the inspiration for it comes from the passing of a loved one, perhaps it is also filled with ideas of the inevitability, of the passing of time and that we shouldn’t hang on what has gone before, especially when life offers us only a short opportunity to embrace the world around us. And that is the joy of music, it is up to the listener to derive the meaning, even if the writer is describing very specific and intimate events, lyrics are all in their interpretation. Whichever meaning you chose, or even if you find your own message between those lines, it is a cool song.

READ MORE 

 

2021 Short Films Programmes

2021 Short Films Programmes

IMPORTANT NOTE: Access in to the Cineworld Cinema ONLY with the COVID-19 vaccine certificate. Director and producer from each film selected will receive free entry passes for the screenings.

Download Short films programmes 2021

Programme 1, Friday 8th October, Cineworld, 14:00pm, 127min   Buy Tickets

Eloise Lou, Directed by Marc Baradat, 23min, Drama, France, 2021
Graindelavoix: Saint Anthony’s Fire, Directed by Sebastian Pańczyk, 7min, Music Video, Poland, 2020
Anna, Directed by Kristina Rushiti, 13min, Drama, Albania, 2020
Crooked, Directed by Lochlann Dowd, Comedy, 6min, Ireland, 2020
Acceptance-Nicole Faccio, Directed by Blanca Ninwen, Documentary, 16min, UK, 2021
Golf-Tee Shot, Directed by Zeff Lawless, 13min, Comedy, Ireland, 2020
Where Still Waters Lie, Directed by Adam O’Keeffe, 19min, Horror, Ireland, 2020
The House with One Man, Directed by Dan Tudor, 30min, Comedy, Romania, 2021

Programme 2, Friday 8th October, Cineworld, 17:00pm, 131min  Buy Tickets

Looking for Freedom, Directed by Aurelie Gauthier, 2min, Animation, Ireland, 2020
Breton, Directed by Christophe Switzer, 20min, Drama, France, 2020
Oh, Baby!, Directed by Stephen McKeon, 16min, Horror, Ireland, 2021
Trustfall, Directed by Stefan David Witts, 11min, Documentary, Norway, 2021
Mam’s Old Chair, Directed by Sheena Walsh, 2min, Animation, Ireland, 2021
Soft Rain, Directed by Sacha Goedegebure, 7min, Animation, Singapore, 2021
Hum, Directed by Maureen OConnell, 10min, Drama, Ireland, 2020
June, Directed by Dwayne Cameron, 15min, Sci-Fi Drama, New Zealand, 2021
Troubled Times, Directed by Jared Crowelle, 27min, Drama, USA, 2020
The Cure, Directed by Gordon Hickey, 14min, LGBTQ Drama Action, Ireland, 2020
180 Degrees, Directed by Jenn McGuirk, 7min, Drama, Ireland, 2021

Programme 3, Friday 8th October, Cineworld, 19:55pm, 139min  Buy Tickets

Navozande, The Musician, Directed by Reza Riahi, 15min, Animation, France, 2020
I Got Your Letter, John Bauer, Directed by Noel Brady, 12min, Drama, Ireland, 2020
Lips & Tips, Directed by Christian Koch, 30min, Horror, Germany, 2021
Shifting Sands, Directed by Liam Halligan, 15min, Drama, Ireland, 2020
The Dog, Directed by Hugh O’Neill, 1min, Comedy, Ireland, 2021
Gajra, Directed by Vineet Sharma, 19min, Drama, India, 2021
Wormhole in The Washer, Directed by Paireac Keane, 18min, Comedy, Ireland, 2020
Chicken Out, Directed by Richard Keane, 15min, Comedy, Ireland, 2021
Afterlife, Directed by Daniel Butler, 15min, Horror, Ireland, 2019

Programme 4, Saturday 9th October, Cineworld, 14:00pm, 129min Buy Tickets

Room 217, Directed by Srwsht Abarash, 15min, Thriller-Drama, Iraq, 2021
The Path Less Paved, Directed by Colin Jones, 9min, Documentary, Canada, 2020
Visitors, Directed by Kenichi Ugana, 16min, Horror, Japan, 2021
Post-Credits Scene, Directed by Conor Donoghue, 4min, Music Video, Ireland, 2021
Gloaming, Directed by Sean Clancy, 7min, Sci-Fi Drama, Ireland, 2020
A Short Horror Film, Directed by Sau Dachi, 15min, Comedy Horror, Ireland, 2021
Acheron, Directed by Tommy Creagh, 16min, Drama, Ireland, 2021
Farmers, Directed by Tim Carlier, 18min, Sci-Fi Comedy, Australia, 2021
High Stakes and Hotdogs, Directed by Jonas Robstad Nielsen & Magnus Axelsen, 17min, Comedy, Denmark, 2021
Spell It Out in Neon, Directed by Tammy Minoff, 12min, Comedy, USA, 2021

Programme 5, Saturday 9th October, Cineworld, 17:00pm, 136min  Buy Tickets

Every Limerence Helps, Directed by Bebhinn Naughton, 9min, Comedy, Ireland, 2021
Final Deathtination, Directed by Marika Tamura, 2min, Animation, Japan, 2021
Tears to the Sea, Directed by Luciana Webber Baseggio & Emma Smith, 15min, Drama, Brazil & Ireland, 2021
B(w)oke, Directed by Shane Connellan, 7min, Drama, Ireland, 2021
A Man in Chain, Directed by Alireza Mirasadollah, 22min, Documentary, UK, 2021
April 9th, Directed by Tom Pigot, 19min, Drama, Ireland 2020
Draped in A Dragon, Directed by Jeremias Nussbaum, 8min, Comedy, France, 2021
Heated-A Sauna Session, Directed by Katharina Bischof, Comedy-Drama, 19min, Germany, 2021
In Between Lands, Directed by Laura Griffin, 16min, Documentary, Ireland, 2021
The Blactor, Directed by Rukiya Bernard, 13min, Drama, Canada, 2021
Sunny Afternoon, Directed by Rickie O’Neill, 6min, Drama Comedy, Ireland, 2021

Programme 6, Saturday 9th October, Cineworld, 19:55pm, 136min  Buy Tickets

As Simple as That, Directed by Luciana Bitencourt, 19min, Comedy-Drama LGBTQ, Brazil, 2021
Barry, Directed by John Robert Brown, 5min, Comedy, Ireland, 2020
Stray, Directed by Sinead O’Loughlin, 15min, Drama, Ireland, 2019
Vedas, Directed by Hassan Jafari Dariush, 20min, Drama, Iran, 2020
Hunger, Directed by Mack Dollard, 9min, Horror, Ireland, 2020
The Yellow Dress, Directed by Deborah Grimes, 15min, Drama, Ireland, 2020
Family Tree, Directed by Emmet O’Brien, 9min, Animation Ireland, 2020
Transmission, Directed by Carleton Rodgers, 15min, Sci-Fi Drama Comedy, Ireland, 2021
Road Games, Directed by Aleksander Szeser, 12min, Thriller, Poland, 2020
Yesterday’s Wardrobe, Directed by Colm Scully, 2min, Animation, Ireland, 2020
The Lucky Man, Directed by Laoisa Sexton, 15min, Comedy, Ireland, 2020

Programme 7, Sunday 10th October, The Sugar Club, 16:00pm, 119min. Tickets at the door 10 Euro for all day.

The Sound of Waves, Directed by John Avarese, 11min, Drama, USA, 2021
Xylella Fastidiosa – The Apocalypse of Salento, Directed by Paola Ghislieri, 14min, Documentary, Italy, 2020
Where the Stars Don’t Go Out, Directed by Gerri Pavloff, 12min, Comedy Drama, Latvia, 2021
(AB)Normal, Directed by Miguel Parra, 13min, Comedy Drama, Spain, 2021
2 Down, Directed by Sam Farage, 7min, Music Video, Finland, 2020
Disconnected, Directed by Suhail Tatari, 22min, Drama, India, 2020
Fucking Lonely, Directed by Kayla Arend, 4min, Music Video, USA, 2020
Made with Love, Directed by Chloé Robichaud, 2min, Animation Advert, Canada, 2020
La Domenica Delle Salme, Directed by Lucian Alexandrov, 5min, Music Video, Romania, 2020
Tartuffe, Directed by Patrick Regis, 6min, Comedy, UK, 2021
Timonia, Directed by Alexey Belkin & Vsevolod Aljokhin, 8min, Music Video, Russia, 2020
The Bright Fire, Directed by Zoe Zou, 15min, Drama, China, 2021

Programme 8, Sunday 10th October, The Sugar Club, 18:30pm, 122min.Tickets at the door 10 Euro for all day.

The Lost Pig, Directed by Ciaran Crudden, 19min, Drama, Ireland, 2021
Barriers, Directed by Fiach Kunz, 13min, Drama Thriller, Ireland, 2020
Bockity Town, Directed by Jack O’Flynn, 5min, Music Video, Ireland, 2021
Incubus, Directed by Maria Fiorentini, 14min, Drama, Ireland, 2021
Leave to Remain, Directed by Rémy Bazerque, 11min, Comedy, UK, 2020
The Dead Hands of Dublin, Directed by Leo Crowley, 8min, Animation Thriller, Ireland, 2020
The Rope, Directed by Boris Dobrovolskiy, 30min, Drama, Russia, 2017
Vlada Goes to London, Directed by Arti Savchenko, 22min, Drama, Israel, 2020

The awards ceremony will take place at THE SUGAR CLUB at 21:00 on the 10th of October after the screening of programme 8.

Official Selection 2021

Official Selection 2021

Official Selection 2021

We are happy to announce the selection for 2021 and it’s time to get back to the cinema. We will keep you posted about the programmes and events.

Eloise Lou, Directed by Marc Baradat, 23min, Drama, France, 2021
The House With One Man, Directed by Dan Tudor, 30min, Comedy, Romania, 2021
Graindelavoix: Saint Anthony’s Fire, Directed by Sebastian Pańczyk, 7min, Music Video, Poland, 2020
The Blactor, Directed by Rukiya Bernard, 13min, Drama, Canada, 2021
As Simple As That, Directed by Luciana Bitencourt, 19min, Comedy-Drama LGBTQ, Brazil, 2021
Anna, Directed by Kristina Rushiti, 13min, Drama, Albania, 2020
Afterlife, Directed by Daniel Butler, 15min, Horror, Ireland, 2019
Heated-A Sauna Session, Directed by Katharina Bischof, Comedy-Drama, 19min, Germany, 2021
Crooked, Directed by Lochlann Dowd, Comedy, 6min, Ireland, 2020
Acceptance-Nicole Faccio, Directed by Blanca Ninwen, Documentary, 16min, UK, 2021
Vlada Goes To London, Directed by Arti Savchenko, 22min, Drama, Israel, 2020
Golf-Tee Shot, Directed by Zeff Lawless, 13min, Comedy, Ireland, 2020
Looking For Freedom, Directed by Aurelie Gauthier, 2min, Animation, Ireland, 2020
Breton, Directed by Christophe Switzer, 20min, Drama, France, 2020
Bockity Town, Directed by Jack O’Flynn, 5min, Music Video, Ireland, 2021
Oh, Baby!, Directed by Stephen McKeon, 16min, Horror, Ireland, 2021
Trustfall, Directed by Stefan David Witts, 11min, Documentary, Norway, 2021
Mam’s Old Chair, Directed by Sheena Walsh, 2min, Animation, Ireland, 2021
The Sound of Waves, Directed by John Avarese, 11min, Drama, USA, 2021
Soft Rain, Directed by Sacha Goedegebure, 7min, Animation, Singapore, 2021
Hum, Directed by Maureen OConnell, 10min, Drama, Ireland, 2020
June, Directed by Dwayne Cameron, 15min, Sci-Fi Drama, New Zealand, 2021
Troubled Times, Directed by Jared Crowelle, 27min, Drama, USA, 2020
Navozande, The Musician, Directed by Reza Riahi, 15min, Animation, France, 2020
I Got Your Letter, John Bauer, Directed by Noel Brady, 12min, Drama, Ireland, 2020
Lips & Tips, Directed by Christian Koch, 30min, Horror, Germany, 2021
Shifting Sands, Directed by Liam Halligan, 15min, Drama, Ireland, 2020
180 Degrees, Directed by Jenn McGuirk, 7min, Drama, Ireland, 2021
The Dog, Directed by Hugh O’Neill, 1min, Comedy, Ireland, 2021
Gajra, Directed by Vineet Sharma, 19min, Drama, India, 2021
Xylella Fastidiosa – The Apocalypse of Salento, Directed by Paola Ghislieri, 14min, Documentary, Italy, 2020
Tartuffe, Directed by Patrick Regis, 6min, Comedy, UK, 2021
Wormhole In The Washer, Directed by Paireac Keane, 18min, Comedy, Ireland, 2020
Room 217, Directed by Srwsht Abarash, 15min, Thriller-Drama, Iraq, 2021
Spell It Out in Neon, Directed by Tammy Minoff, 12min, Comedy, USA, 2021
The Path Less Paved, Directed by Colin Jones, 9min, Documentary, Canada, 2020
Visitors, Directed by Kenichi Ugana, 16min, Horror, Japan, 2021
Post-Credits Scene, Directed by Conor Donoghue, 4min, Music Video, Ireland, 2021
Gloaming, Directed by Sean Clancy, 7min, Sci-Fi Drama, Ireland, 2020
Acheron, Directed by Tommy Creagh, 16min, Drama, Ireland, 2021
Farmers, Directed by Tim Carlier, 18min, Sci-Fi Comedy, Australia, 2021
High Stakes and Hotdogs, Directed by Jonas Robstad Nielsen & Magnus Axelsen, 17min, Comedy, Denmark, 2021
Chicken Out, Directed by Richard Keane, 15min, Comedy, Ireland, 2021
Draped In A Dragon, Directed by Jeremias Nussbaum, 8min, Comedy, France, 2021
Every Limerence Helps, Directed by Bebhinn Naughton, 9min, Comedy, Ireland, 2021
Final Deathtination, Directed by Marika Tamura, 2min, Animation, Japan, 2021
Where The Stars Don’t Go Out, Directed by Gerri Pavloff, 12min, Comedy Drama, Latvia, 2021
Tears to the Sea, Directed by Luciana Webber Baseggio & Emma Smith, 15min, Drama, Brazil & Ireland, 2021
B(w)oke, Directed by Shane Connellan, 7min, Drama, Ireland, 2021
A Man In Chain, Directed by Alireza Mirasadollah, 22min, Documentary, UK, 2021
April 9th , Directed by Tom Pigot, 19min, Drama, Ireland 2020
The Bright Fire, Directed by Zoe Zou, 15min, Drama, China, 2021
Where Still Waters Lie, Directed by Adam O’Keeffe, 19min, Horror, Ireland, 2020
A Short Horror Film, Directed by Sau Dachi, 15min, Comedy Horror, Ireland, 2021
Yesterday’s Wardrobe, Directed by Colm Scully, 2min, Animation, Ireland, 2020
Sunny Afternoon, Directed by Rickie O’Neill, 6min, Drama Comedy, Ireland, 2021
Barry, Directed by John Robert Brown, 5min, Comedy, Ireland, 2020
The Lucky Man, Directed by Laoisa Sexton, 15min, Comedy, Ireland, 2020
Stray, Directed by Sinead O’Loughlin, 15min, Drama, Ireland, 2019
Vedas, Directed by Hassan Jafari Dariush, 20min, Drama, Iran, 2020
Hunger, Directed by Mack Dollard, 9min, Horror, Ireland, 2020
The Yellow Dress, Directed by Deborah Grimes, 15min, Drama, Ireland, 2020
In Between Lands, Directed by Laura Griffin, 16min, Documentary, Ireland, 2021
Family Tree, Directed by Emmet O’Brien, 9min, Animation Ireland, 2020
The Cure, Directed by Gordon Hickey, 14min, LGBTQ Drama Action, Ireland, 2020
The Lost Pig, Directed by Ciaran Crudden, 19min, Drama, Ireland, 2021
Barriers, Directed by Fiach Kunz, 13min, Drama Thriller, Ireland, 2020
(AB)Normal, Directed by Miguel Parra, 13min, Comedy Drama, Spain, 2021
Timonia, Directed by Alexey Belkin & Vsevolod Aljokhin, 8min, Music Video, Russia, 2020
Road Games, Directed by Aleksander Szeser, 12min, Thriller, Poland, 2020
Incubus, Directed by Maria Fiorentini, 14min, Drama, Ireland, 2021
Transmission, Directed by Carleton Rodgers, 15min, Sci-Fi Drama Comedy, Ireland, 2021
Leave to Remain, Directed by Rémy Bazerque, 11min, Comedy, UK, 2020
The Dead Hands of Dublin, Directed by Leo Crowley, 8min, Animation Thriller, Ireland, 2020
2 Down, Directed by Sam Farage, 7min, Music Video, Finland, 2020
Disconnected, Directed by Suhail Tatari, 22min, Drama, India, 2020
Fucking Lonely, Directed by Kayla Arend, 4min, Music Video, USA, 2020
Made With Love, Directed by Chloé Robichaud, 2min, Animation Advert, Canada, 2020
The Rope, Directed by Boris Dobrovolskiy, 30min, Drama, Russia, 2017
La Domenica Delle Salme, Directed by Lucian Alexandrov, 5min, Music Video, Romania, 2020

2020 Winners

We would like to say thank you to all the filmmakers that have submitted they’re films…, selected and not selected. One day before the festival started the Cineworld Cinema in Dublin have closed down so it looks like we made the best decision to have the festival online and FesthomeTv was the best choice for us. 162 films was a lot of work but we just wanted to keep up with your expectations and the standard of your films, because what makes a good festival? Yes…good films. We just hope for better times next year, and please everyone stay safe.

The 2020 winners are.

Best International Short Film
Divertimento, Directed by Keyvan Sheikhalishahi, 30min, Drama-Mystery, 30 min, France, 2020

Best Director
Alexandre Singh, The Appointment, 20min, Horror, UK, 2019

Best Script
Noel Fuzellier, Mars Colony, Directed by Noel Fuzellier, 35min, Drama-SF, France, 2019

Best Music Video
Darkness, Directed by Yury Yarushnikov, 3min, Music Video, Russian Federation, 2020

Best Horror
Household Demons, Directed by John Gray, 9min, Horror, USA, 2020

Best Comedy
Home Wreckers, Directed by Joe Ferrera, 11min, Comedy, UK, 2019

Best Animation
Gon, The Little Fox, Directed by Takeshi Yashiro, 28min, Animation, Japan, 2019

Best Sound Design
Karim Shaker, Efímera “Ephemeral”, Directed by Paco Peregrín, 3min, Experimental, Spain, 2016

Best Score/Music
Kaspar Kaae, Isa, Directed by Christian Prener and Jens Langkjaer, 10min, Drama, Denmark, 2020

Best Student
Summit of Solitude, Directed by Andreas Bacher, 33min, Drama, Austria, 2020

Best Irish Short
In Orbit, Directed by Katie McNeice, 17min, Drama, Ireland, 2019

Best Actor
Mark McCullough, Alina, Directed by Rami Kodeih, 25min, Drama, USA, 2019

Best Actress
Laia Manzanares, Planet Earth Calling Ana, Directed by Fernando Bonelli, 20min, Drama, Spain, 2019

Best Documentary
12000 Km, Directed by Erik Nylander, 28min, Documentary, Sweeden, 2019