fbpx

2024

o Best International Short Film
o Best Tv Pilot
o Best LGBTQ
o Best Music Video
o Best Horror
o Best Comedy
o Best Animation
o Best Sci-Fi
o Best Score/Music
o Best Student
o Best Irish Short
o Best Actor
o Best Actress
o Best DocumentaryAwards 

Winners 2023

Best Advert
Nature Made Multivitamin, Directed by Sarab Sahni, Commercial Advert, USA, 2023, 2min

Best LGBTQ
Jean Fell in Love, Directed by Romain Roellet, LGBTQ, France, 2022, 20min

Best Music Video
Algorithm Takedown, Directed by Alex Budovsky, Animation-Music Video, USA, 2023, 4min

Best Horror
The Unquiet Dead, Directed by John Thomas Gray, Horror, USA, 2022, 12min

Best Comedy
Pushing Daisy, Directed by Leah Revivo, Comedy, UK, 2023, 16min

Best Animation
Love Bubbles, Directed by Marcel Hobi, Animation, Switzerland, 2023, 8min

Best Sci-Fi
Dark Cell, Directed by Jean-Michel Tari, Sci-Fi, France, 2023, 25min

Best Score/Music
Josh Reichental- The Inheritance, Directed by Donncha Gilmore, Horror, Ireland, 2022, 17min

Best Student
Knots, Directed by Alek Nowak, Drama, Ireland, 2023, 16min

Best Actor
Fintan McHugh- My Old Love, Directed by Fabian Fornalski, Drama, Germany, 2023, 20min

Best Actress
Blaithín Ward- Thicker Than Water, Directed by Pippa Molony, Drama, Ireland, 2022, 23min

Best Documentary
JFK – The Three Miles, Directed by Pamela Finn, Documentary, Ireland, 2023, 20min

Best International Short
Meeting Mr Samuel, Directed by Rob Leggatt, Comedy, UK, 2023, 17min

Best Irish Short
Forever Hold Your Peace, Directed by Jason Branagan, Drama, Ireland, 2022, 14min

Winners of the 11th DISFMF

1. Best International Short Film
Bardo: A Rogue and Peasant Slave, Directed by Michael B Clifford, Drama, UK, 22min, 2021

2. Best Director
Emmanuel Tenenbaum, Free Fall, Drama, Ireland, 19min, 2021

3. Best LGBTQ
Punch Line, Directed by Becky Cheatle, Drama-Comedy-LGBTQ, Ireland, 10min, 2022

4. Best Music Video
La Madeleine, Directed by Richard Lennon, Music Video, Ireland, 6min, 2021

5. Best Horror
All Alone Here, Directed by Callum Patrick O’Brien, Horror-Fantasy, Ireland, 15min, 2022

6. Best Comedy
Background Story, Directed by Ron Baranov, Comedy-Drama, Israel, 9min, 2019

7. Best Animation
Candlelight, Directed by Scott Newton, Animation, UK, 7min, 2021

8. Best Sci-Fi
Connected, Directed by Daniele Guarnera, Sci-Fi, Italy, 15min, 2022

9. Best Score/ Music
Darc Mavid, Da Capo-The Town of Music, Directed by Darc Mavid, Musical-Comedy, Germany, 25min, 2022

10. Best Student
When She Was Good, Directed by Margarita Milne, Drama, UK, 20min, 2021

11. Best Irish Short
Sweet Wort, Directed by Michael Philip Reid, Comedy-Drama, Ireland, 24min, 2022

12. Best Actor
Sung Ming Jun, Sound of Summer Gone, Directed by Youngkwang Park, Drama, South of Korea, 26min, 2022

13. Best Actress
Sarah Ridgeway, Bardo: A Rogue and Peasant Slave, Directed by Michael B Clifford, Drama, UK, 22min, 2021

14. Best Documentary
Hunger Ward, Directed by Skye Fitzgerald, Documentary, USA, 40min, 2022

2021 Winners

Best International Short Film
The Rope, Directed by Boris Dobrovolskiy, 30min, Drama, Russia, 2017

Best Director
Farmers, Directed by Tim Carlier, 18min, Sci-Fi Comedy, Australia, 2021

Best LGBTQ
As Simple as That, Directed by Luciana Bitencourt, 19min, Comedy-Drama LGBTQ, Brazil, 2021

Best Music Video
Graindelavoix: Saint Anthony’s Fire, Directed by Sebastian Pańczyk, 7min, Music Video, Poland, 2020

Best Horror
Lips & Tips, Directed by Christian Koch, 30min, Horror, Germany, 2021

Best Comedy
Wormhole in The Washer, Directed by Paireac Keane, 18min, Comedy, Ireland, 2020

Best Animation
Soft Rain, Directed by Sacha Goedegebure, 7min, Animation, Singapore, 2021

Best Student
Vlada Goes to London, Directed by Arti Savchenko, 22min, Drama, Israel, 2020

Best Documentary
A Man in Chain, Directed by Alireza Mirasadollah, 22min, Documentary, UK, 2021

Best Sound Design
Gorilla Post, The Dead Hands of Dublin, Directed by Leo Crowley, 8min, Animation Thriller, Ireland, 2020

Best Score/Music
Karl Steven, June, Directed by Dwayne Cameron, 15min, Sci-Fi Drama, New Zealand, 2021

Best Actor
Gerry Cannon, Acheron, Directed by Tommy Creagh, 16min, Drama, Ireland, 2021

Best Actress
Keeya King, The Blactor, Directed by Rukiya Bernard, 13min, Drama, Canada, 2021

Best Irish Short
Barriers, Directed by Fiach Kunz, 13min, Drama Thriller, Ireland, 2020

 

2020 Winners 

Best International Short Film

Divertimento, Directed by Keyvan Sheikhalishahi, 30min, Drama-Mystery, 30 min, France, 2020

 

Best Director

Alexandre Singh, The Appointment, 20min, Horror, UK, 2019

 

Best Script

Noel Fuzellier, Mars Colony, Directed by Noel Fuzellier, 35min, Drama-SF, France, 2019

 

Best Music Video

Darkness, Directed by Yury Yarushnikov, 3min, Music Video, Russian Federation, 2020

 

Best Horror

Household Demons, Directed by John Gray, 9min, Horror, USA, 2020

 

Best Comedy

Home Wreckers, Directed by Joe Ferrera, 11min, Comedy, UK, 2019

 

Best Animation

Gon, The Little Fox, Directed by Takeshi Yashiro, 28min, Animation, Japan, 2019

 

Best Sound Design

Karim Shaker, Efímera “Ephemeral”, Directed by Paco Peregrín, 3min, Experimental, Spain, 2016

 

Best Score/Music

Kaspar Kaae, Isa, Directed by Christian Prener and Jens Langkjaer, 10min, Drama, Denmark, 2020

 

Best Student

Summit of Solitude, Directed by Andreas Bacher, 33min, Drama, Austria, 2020

 

Best Irish Short

In Orbit, Directed by Katie McNeice, 17min, Drama, Ireland, 2019

 

Best Actor

Mark McCullough, Alina, Directed by Rami Kodeih, 25min, Drama, USA, 2019

 

Best Actress

Laia Manzanares, Planet Earth Calling Ana, Directed by Fernando Bonelli, 20min, Drama, Spain, 2019

 

Best Documentary

12000 Km, Directed by Erik Nylander, 28min, Documentary, Sweeden, 2019

2019 Winners

Best Director – Pia Andell, The Match Comedy-Drama, 15min, Finland

Best Script – [Still] love you, directed by Fernando Bonelli, Drama, 30min, Spain

Best Music Video – Dark like the night-Karenina, directed by Radda Novikova, Music Video, 8min, Russia      

Best Cinematography-Philippe Brelot, Virtual Attraction, directed by Sophie Picciotto, Comedy-Romance, 15min, France

Best Comedy- The Work Party, directed by Steven McKenna, 22min, Ireland

Best Animation-Them, directed by Robin Lochmann, 15min, Germany

Best Sound Design- Anacronte, directed by Raúl Koler & Emiliano Sette, Argentina, 15min,

Best Music- Casual, directed by Aoife Nic Ardghail & Kate Dolan, Drama, 12min, Ireland

Best Student- The Dressmaker, directed by Olivia McLaughlin, Drama, 16min, Ireland

Best Irish Short- The Family Way, directed by Nuno Bernardo, Drama, 18min

Best Actor- Scott Adsit, Still Happy, directed by Fred Berner USA

Best Actress- Fatou Mbemgue, The School Trip directed by Salvatore Allocca, Italy

Best Documentary- Joe Boots, directed by Florian Baron, Documentary, 30min, Germany-USA

Best International Short Film- Clothes & Blow, directed by Sam Peter Jackson, 23min, UK

2018 Winners 

o Best International Short Film, Manicure, Directed by Arman Fayaz, Iran

o Best Director – Christophe Switzer, Papa, France

o Best Script – Bless Me Father, Directed by Paul M. Horan, Ireland

o Best Music Video – Local H-Innocents, Directed by Felix Piñeiro, USA

o Best Cinematography – Tommy Fitzgerald, Inside I Am Racing directed by Aleksander Szeser, Ireland

o Best Comedy – My Best Friend, Directed by Catalin Bugean, Romania

o Best Animation – Hell Visa, Directed by Junjie Zhang, China

o Best Sound Design – Alex Gregson, The Last Dance, Directed by Chris Keller, UK,

o Best Score – Francesco Tresca, The Observer Effect, Directed by Garret Walsh, Ireland

o Best Student – The Beginning, Directed by Sudeshna Sharma, India – France

o Best Irish Short – Land Of Winte, Directed by Tommy Creagh, Ireland

o Best Actor – Emmet Kelly, Lost Memories, Directed by Eamonn Murphy, Ireland

o Best Actress-Aisling Reid, Daffodils & Tulips, Directed by Michael Reid, Ireland

o Best Documentary-Lifeboat, Directed by Skye Fitzgerald, USA

The 2017 winners are ………!!

o Best Director – Julian Quintanilla

The Whole World, Directed by Julian Quintanilla, Drama, 29min, Spain

o Best Producer – Charlo Johnson

Sober Minds, Directed by Charlo Johnson, Documentary, 17min, Ireland

o Best Script- Christophe Switzer

Soury, Directed by Christophe Switzer, Drama, 20min, France

o Best Music Video BP Fallon ‘Henry McCullough

BP Fallon ‘Henry McCullough’ Directed by Alan Leonard, Music Video, 6min, Ireland

o Best Cinematography Alberto Pareja

The Whole World, Directed by Julian Quintanilla, Drama, 29min, Spain

o Best Edit Gina Hirch 

Emerald City, Directed by Scott Coffey, Drama, 15min, USA

o Best Animation – Love on The Line

Love on The Line, Directed by Nicole McKinnon, 5min, Animation Documentary, Australia

o Best Sound Design Srdjan Kurpjel

Nimmer, Directed by Lieven Vanhove, Drama, 16min, Belgium

o Best Score-Colin Hurley and Kevin MacLeod

 Psychodelic, Directed by Rachel Gregan, Drama-Action, 22min, Ireland

o Best Student- The Test

The Test, Directed by Jinsui Song, 26 min, Family Drama, China

o Best Irish Short Leap of Faith

Leap of Faith, Directed by Mark Smith, Drama, Sci-Fi, 14min, Ireland

o Best Actor Fanoum Diop

They Died for Nothing, Directed by Ibrahim Koudie, Drama, 15min, France

o Best Actress Lydia McGuinness

We Have Each Other, Directed by Naomi Sheridan, Psychological Drama, 18min, Ireland

o Best Documentary Sound Is Half the Picture

Sound Is Half the Picture, Directed by Dede Maitre, 13min, Documentary, USA

FESTIVAL START IN...

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)